Čo znamená zmeniť názor?

28. 01. 2022
Čo znamená zmeniť názor?

V 80. rokoch si Ray Dalio myslel, že akciový trh sa čoskoro zrúti. Úprimne tomu veril, trúbil na poplach ako vedel, presviedčal ľudí a...

narobil si kopec nepriateľov. A samozrejme, so svojimi peniazmi naložil podľa svojho presvedčenia.

 

A ukázalo sa, že sa sakramentsky mýlil.

 

Akciový trh dosiahol nové rekordné hodnoty a Ray Dalio zostal na mizine. Musel si požičiavať peniaze od svojho otca, aby mohol platiť účty a uživiť svoju rodinu.

 

Napriek tomu dnes Dalioov hedžový fond Bridgewater Associates spravuje aktíva v hodnote viac ako 1 bilión dolárov.  Viac ako ktorýkoľvek iný hedžový fond na svete. Ray je považovaný za jedného z najvýznamnejších svetových makroekonomických mysliteľov.

 

Čo sa zmenilo?

Ray Dalio sa naučil, ako zmeniť svoj názor.

Organizoval stretnutia s expertmi a chcel pochopiť nielen ako sa mohol tak hrozne zmýliť, ale aj ako sa zvyčajne a „automaticky“ mýli. Dalio sa rozhodol, že chce vidieť diery vo svojej logike, aby sa mohol mýliť menej. Potom o tom napísal knihu – môžete si ju  pozrieť, ak vás jeho príbeh zaujíma.

 

Faktom je, že sa mýlime.  Všetci a často. Sme plní predsudkov a nepreskúmaných  presvedčení  a nie sme si vedomí všetkých vecí, ktoré nevieme. A hoci vo svete internetu máme prístup k obrovskému množstvu informácií, naše mozgy ich nevedia efektívne triediť a algoritmy  nám k objektívnemu videniu nepridávajú.

 

Koučing je jeden zo spôsobov, ako začať triediť svoje myšlienky, názory, obavy, presvedčenia a hodnoty. Účinný koučovací rozhovor vôbec nie je o tom, ako si niektorí myslia, aby kouč  koučovaného niekam nasmeroval, alebo mu ukázal „lepšie riešenie“. Je to rozhovor, ktorý skúma predpoklady, na ktorých zakladáme svoje názory a odhaľuje významy a hodnoty, ktoré riadia naše postoje.  Sú to otázky ako: Na základe čoho vieš, že je to pravda? Môžeš si byť úplne istý, že je to naozaj pravda? Koho by si sklamal/zradil/urazil/ nahneval, keby si sa rozhodol inak? Keby si sa mohol znova rozhodnúť, o čo by si nechcel prísť? Čo/kto je v tomto najdôležitejší? Keď sú všetky možnosti zlé, kvôli ktorej si ochotný trpieť? Čoho si ochotný sa vzdať, ak chceš dosiahnuť xy? Kvôli čomu to stojí za námahu? ... Samozrejme otázke dáva naozajstný zmysel kontext v ktorom je položená.

 

Keď si urobíme audit predpokladov, častokrát  uvidíme ich vratkosť alebo vyslovenú chybnosť a môžeme zmeniť názor. Alebo uvidíme aká hodnota je za tým, že názor zmeniť nechceme. Prípadne aj to, čo sme ochotní riskovať – zmenou názoru alebo zotrvaním v názore a aj to aké možnosti nám daný názor vytvára a aké berie.

 

Každý týždeň prinesieme krátky rozbor teórie a vedy, ktorá je za koučovacími otázkami – na akú „kognitívnu slabosť“ danou otázkou upriamujeme pozornosť. 40 lekcií za rok, ktoré vám pomôžu klásť lepšie otázky svojim podriadeným, nadriadeným, kamarátom aj blízkym.

 

Chcem získať viac informácií
Seminár o certifikáciách koučov v ICFZadarmo

Prihlásiť sa

Naši klienti

referencie-business-coaching-college-052
referencie-business-coaching-college-068
referencie-business-coaching-college-027
referencie-business-coaching-college-003
referencie-business-coaching-college-001
referencie-business-coaching-college-021
referencie-business-coaching-college-058
referencie-business-coaching-college-016
referencie-business-coaching-college-020
referencie-business-coaching-college-045
referencie-business-coaching-college-002
referencie-business-coaching-college-009
referencie-business-coaching-college-061
referencie-business-coaching-college-059
referencie-business-coaching-college-051
referencie-business-coaching-college-010
referencie-business-coaching-college-035
referencie-business-coaching-college-070
referencie-business-coaching-college-053
referencie-business-coaching-college-025
referencie-business-coaching-college-069
referencie-business-coaching-college-057
referencie-business-coaching-college-037
referencie-business-coaching-college-046
referencie-business-coaching-college-030
referencie-business-coaching-college-039
referencie-business-coaching-college-029
referencie-business-coaching-college-044
referencie-business-coaching-college-050
referencie-business-coaching-college-064
referencie-business-coaching-college-007
referencie-business-coaching-college-008
referencie-business-coaching-college-006
referencie-business-coaching-college-005
referencie-business-coaching-college-004
referencie-business-coaching-college-011
referencie-business-coaching-college-012
referencie-business-coaching-college-013
referencie-business-coaching-college-014
referencie-business-coaching-college-017
referencie-business-coaching-college-018
referencie-business-coaching-college-015
referencie-business-coaching-college-019
referencie-business-coaching-college-022
referencie-business-coaching-college-023
referencie-business-coaching-college-024
referencie-business-coaching-college-026
referencie-business-coaching-college-031
referencie-business-coaching-college-032
referencie-business-coaching-college-033
referencie-business-coaching-college-028
referencie-business-coaching-college-034
referencie-business-coaching-college-038
referencie-business-coaching-college-040
referencie-business-coaching-college-041
referencie-business-coaching-college-042
referencie-business-coaching-college-047
referencie-business-coaching-college-048
referencie-business-coaching-college-049
referencie-business-coaching-college-036
referencie-business-coaching-college-054
referencie-business-coaching-college-056
referencie-business-coaching-college-060
referencie-business-coaching-college-055
referencie-business-coaching-college-063
referencie-business-coaching-college-065
referencie-business-coaching-college-062
referencie-business-coaching-college-066
referencie-business-coaching-college-043
referencie-business-coaching-college-067
Zobraziť viac

Skôr ako začneme: nahliadnite do spracovania vašich osobných údajov

Súbory cookies používame najmä na anonymnú analýzu návštevnosti a vylepšovanie našich web stránok. Ak si nastavíte blokovanie zápisu cookies do vášho prehliadača, je možné, že web sa spomalí a niektoré jeho časti nemusia fungovať úplne korektne. Viac info k spracúvaniu cookies.