Kouč

Kouč je osoba, ktorá vie klásť také otázky, na základe ktorých si človek uvedomí, čo je pre neho dôležité. Kouč pomocou zvedavých otázok pomôže človeku objaviť ako by práve on v tej situácii, v ktorej teraz je, mal konať, aby sa pohol smerom, ktorý je pre neho lepší.

Ak rozmýšľate nad konfliktom, ktorý vás trápi, kouč vám pomôže uvedomiť si, čo vás v tom konflikte najviac zraňuje alebo rozčuľuje, ktoré vaše dôležité hodnoty sú napadnuté a tiež aké sú vaše možnosti a ktorú z nich si máte vybrať aby riešenie bolo pre vás vykonateľné a prijateľné. Kouč vám nepovie „urob toto“ ale skôr vám pomôže ujasniť si vlastné stanovisko, sformulovať ho  a rozhodnúť sa, čo práve vy vo svojej situácii urobíte. Konflikty mávame na pracovisku aj v osobnom živote a preto sa nimi zaoberá life kouč rovnako ako biznis kouč.

Life kouč

Ak rozmýšľate kam sa chcete pohnúť so svojím životom (prijať záväzok, rozviesť sa, odsťahovať sa, zmeniť kariéru, založiť si firmu), tak vám životný kouč nepovie čo máte robiť ale skúma s vami, v čom je vlastne vaša dilema, aké pre vás dôležité hodnoty sú v konflikte, že ste sa ešte nerozhodli a svojimi otázkami vám pomôže uvedomiť si realitu svojej situácie. Koučovací rozhovor však nekončí pri uvedomení, ide ďalej a hľadá s vami čo skutočne chcete, preskúmava čo je pre vás „najlepší možný variant“ a ako sa k nemu dostať. Koučovanie zvyčajne končí rozhodnutím o najbližšom kroku, ktorý urobíte, aby ste sa pohli tým smerom, ktorý je pre vás individuálne dobrý. Keď je treba, pomôže vám vypracovať plán a pýta sa aj na to, čo vás podporí, čo vám dodá energiu začať a pokračovať.

Biznis kouč

Biznis kouč sa zameriava predovšetkým na projekty alebo pracovné ciele, ktoré riešite. Vedie rozhovor tak, aby ste si uvedomili svoje priority, alebo svoj ozajstný zámer a našli v svojej skúsenosti tie vaše vlastnosti, zručnosti alebo hodnoty, ktoré vám pomôžu urobiť rozhodnutie, ktoré je v súlade s vašimi hodnotami a tým, ako vlastne chcete žiť, viesť ľudí alebo vykonávať svoju profesiu.

Mentálny kouč

Mentálny kouč športovcov im zasa pomáha odhaliť ich skutočnú motiváciu pre výkon, a odstraňovať presvedčenia alebo obavy, ktoré športovcovi nedovoľujú rozvinúť jeho potenciál.

Profesionálni kouči majú absolvovaný špecializovaný výcvik v biznis koučingu alebo výcvik v life koučinguTakýto výcvik si môžete urobiť aj pre vlastné potreby, bez toho, že by ste plánovali živiť sa koučingom.

Novinky

Na tomto mieste uverejňujeme všetko čo máme nové - nápady, zážitky, blogy, otvorenie nového kurzu, foto z ukončenia kurzu, veci čo sa týkajú koučingu a aj čo sa netýkajú - skrátka čím práve žijeme

Koučing v praxi manažéra

Poznáte tie hodnotiace rozhovory z minulosti s nadriadenými, kedy sú na vás smerované otázky typu: „Ako hodnotíte vami dosiahnuté výsledky? Kde vidíte svoje rezervy? V čom sa chcete zlepšiť a rozvíjať?“, proste sebahodnotenie s nadriadeným v priamom prenose. Mnohým prebehne v hlave myšlienka o nevyhnutnom prežití tejto povinnej jazdy, lebo vo finále z toho osoh a pridaná hodnota zo strany nadriadeného nebude.

Teraz ako manažér uvažujem takto: A čo tak byť „challenging“  (ako sa hovorí v korporátnom svete) v tomto rozhovore? Mne sa napríklad osvedčilo kladenie niektorých koučovacích otázok: „ Čo konkrétne odo mňa očakávaš pri svojom rozvoji? Čo bude pre teba znakom, že si sa posunul/a v tejto oblasti?“ ...Tieto otázky sú napomocné pre obe strany, aby sme sa vyhli frázovým odpovediam a tvorbe mylných interpretácií odpovedí...takto vo svojej manažérskej práci využíva koučing dnes už úplne automaticky manažérka v medzinárodnej korporácii a absolventka výcviku Biznis koučingu Adriana R.S.

Budeme veľmi radi, ak sa podelíte so svojimi skúsenosťami z praxe...

V akých situáciách vy, ako manažéri využívate namiesto rád či príkazov koučovacie otázky, intervencie, prístup?...

Aké situácie v práci riešite s ľuďmi v tíme a zišlo by sa vám niekoľko rád, tipov...

Ďakujeme že ste nám vyzdieľali pohľady z vašej praxe...👩👩👦👦👩👧

Inšpirácia na čítanie

Ak vás zaujímajú spôsoby ako sprevádzať ľudí pri riešení ich osobných či pracovných dilem, ako im pomôcť premýšľať o riešeniach, skúste knihu "Koučovanie podľa pyramídy".

Kniha je pre ľudí z praxe, ktorí hľadajú zrozumiteľný a jasný návod, o ktorý sa môžu oprieť vo svojich prvých mesiacoch/rokoch vedenia koučovacích rozhovorov. Nesnažíme sa pokryť celú problematiku koučovania a ukázať jej hĺbku, sústreďujeme sa skôr na to, čo môže pomôcť, čo najširšiemu okruhu ľudí osvojiť si osobitosť vedenia transformačných rozhovorov, aby ich manažéri mohli viesť so svojimi zamestnancami, rodičia so svojimi deťmi a kolegovia s kolegami. Aby sa tento nástroj stal dostupným pre čo najviac ľudí bez obáv, že je to veľmi náročné zvládnuť bežnému človeku...aby sa ľudia odvážili...veď zručnosti a majstrovstvo sa budujú praxou...tak ako životné skúsenosti získavame životom, tak koučovacie zručnosti získavame koučovaním... 

Kniha je postavená ako manuál, je jasne členená, ponúka nástroje a príklady, ktorépomôžu rozvinúť nielen zručnosti, ale aj špecifický prístup k svetu a k človeku. 

Nájdete vo všetkých kníhkupectvách aj v e-shope na internete, a aj ako E-book.

Tu je krátke video o tom, čo je transformačný koučing:

https://www.youtube.com/watch?v=s0KO55rWxwY

Koučing v práci manažéra

Pozor! Tento kurz môže zmeniť vaše myslenie.
Za pol roka sa naučíte koučovať na svetovej úrovni. Máme takmer 800 spokojných absolventov. Manažérov, z toho veľkú skupinu HR manažérov, profi koučov, lektorov, trénerov, športovcov, podnikateľov, terapeutov, psychológov, právnikov, lekárov, umelcov...

Pre HR manažéra výborný nástroj ako pomáhať manažérom či špecialistom vo firme, organizácii.

Naučíte sa skutočne koučovať pracovné aj životné témy.
Kurz zameraný na prax. Žiadne nudné prednášky.

Referencie - video tu, dole zrolujte stránku:


Čomu veríme

Veríme, že koučovanie, tak ako ho učíme my, pomáha ľudom nájsť vlastnú silu, vedome robiť vlastné rozhodnutia a slobodne žiť autentický život - ako líder, expert, manželský partner alebo rodič.

artboard%207%20copy@150x

Vyše 500 absolventov

8-klub-koucov

Klub koučov

11-nominacia-na-knihu-roka

Nominácia na knihu roka

12-seminar-zadarmo

Seminár zadarmo

9-pomahajuce-projekty

Pomáhajúce projekty

3-nas-pribeh

Náš príbeh

5-vycvik-vedieme-dve-spolu

Výcvik vedieme dve spolu

2-od-prihlasky-po-certifikat

Od prihlášky po certifikát

6-sprevadzanie-k-certifikacii

Sprevádzanie k certifikácií

4-prijemne-prostredie

Príjemné prostredie

10-referencie

Referencie

1-co-je-koucing

Čo je koučing

13-mame-viziu

Máme víziu