motivácia

Motivácia je vlastne to, kvôli čomu sa oplatí namáhať. Čo má pre vás takú hodnotu aby ste...(dosaďte si hocičo, čo vyžaduje námahu: urobili ten ťažký rozhovor s kamarátkou, manželom alebo šéfom, začali cvičiť, schudli, prijali tú náročnú pracovnú pozíciu, založili si vlastnú firmu...)? Niekedy vieme úplne presne a vtedy nemáme problém s motiváciou. Inokedy sa nám zdá, že vieme kvôli čomu a aj tak nekonáme. Napríklad „nemáme čas“. Ale ako hovorí staré známe klišé: život je otázkou priorít. Ak na niečo nemáme čas, znamená to, že ten čas venujeme niečomu inému, čo je pre nás dôležitejšie.

Motivácia a rozpor medzi tým čo je dôležité pre mňa a čo sa odo mňa očakáva

Keď niečo chcete a stále „nemáte čas“ sa do toho pustiť, je dobré navštíviť kouča. Kouč vám položí pár otázok, ktoré vám alebo pomôžu „nájsť čas“ alebo vám pomôžu uvedomiť si, že to, čo chcete je menej dôležité ako to, čo práve robíte a nie ste ani lenivý, ani neschopný, ale ste dali prednosť iným veciam.

Občas si totiž  myslíme, že „by sme mali“ (schudnúť, mať väčší dom, postupovať v kariére a pod.). Ale v skutočnosti to až tak nechceme, nie je to náš vlastný cieľ ani skutočná túžba (= chýba nám skutočná motivácia). Možno sa chcete venovať rodine a od práce očakávate, že je to niečo, čo vám poskytuje financie na prežite  a vaša sebarealizácia je inde. Ale máte pocit, že by ste mali postupovať v kariére, lebo sa to od vás očakáva. Práve vtedy nám chýba motivácia – keď ide o ciele, ktoré nie sú skutočne naše. Je to niečo „ čo sa má“, čo očakáva spoločnosť alebo rodičia alebo partner. Ale niekedy si nevšimneme, že to nie sú naše skutočné ciele a myslíme si, že sme leniví, nešikovní, neschopní... ale vlastne len nemáme  skutočnú motiváciu, skutočné vlastné chcenie a vlastný dôvod aby sme vynaložili námahu.

Koučovacia práca a motivácia

Transformačný kouč, pred tým, ako by s vami urobil plán, ako sa pustíte do veci, ktorú dlho plánujete a dlho odkladáte,  predovšetkým preskúma aké sú vaše skutočné hodnoty a motivácia konať, dosiahnuť svoj cieľ. Ak na základe jeho otázok zistíte, že vlastne nechcete, čo ste si mysleli, že chcete, máte príležitosť sformulovať si svoje skutočné ciele, ktoré sa opierajú o vašu skutočnú motiváciu.  Schopnosť viesť takýto rozhovor môžete získať aj vy na výcviku v koučovaní.

Novinky

Na tomto mieste uverejňujeme všetko čo máme nové - nápady, zážitky, blogy, otvorenie nového kurzu, foto z ukončenia kurzu, veci čo sa týkajú koučingu a aj čo sa netýkajú - skrátka čím práve žijeme

Koučing v praxi manažéra

Poznáte tie hodnotiace rozhovory z minulosti s nadriadenými, kedy sú na vás smerované otázky typu: „Ako hodnotíte vami dosiahnuté výsledky? Kde vidíte svoje rezervy? V čom sa chcete zlepšiť a rozvíjať?“, proste sebahodnotenie s nadriadeným v priamom prenose. Mnohým prebehne v hlave myšlienka o nevyhnutnom prežití tejto povinnej jazdy, lebo vo finále z toho osoh a pridaná hodnota zo strany nadriadeného nebude.

Teraz ako manažér uvažujem takto: A čo tak byť „challenging“  (ako sa hovorí v korporátnom svete) v tomto rozhovore? Mne sa napríklad osvedčilo kladenie niektorých koučovacích otázok: „ Čo konkrétne odo mňa očakávaš pri svojom rozvoji? Čo bude pre teba znakom, že si sa posunul/a v tejto oblasti?“ ...Tieto otázky sú napomocné pre obe strany, aby sme sa vyhli frázovým odpovediam a tvorbe mylných interpretácií odpovedí...takto vo svojej manažérskej práci využíva koučing dnes už úplne automaticky manažérka v medzinárodnej korporácii a absolventka výcviku Biznis koučingu Adriana R.S.

Budeme veľmi radi, ak sa podelíte so svojimi skúsenosťami z praxe...

V akých situáciách vy, ako manažéri využívate namiesto rád či príkazov koučovacie otázky, intervencie, prístup?...

Aké situácie v práci riešite s ľuďmi v tíme a zišlo by sa vám niekoľko rád, tipov...

Ďakujeme že ste nám vyzdieľali pohľady z vašej praxe...👩👩👦👦👩👧

Inšpirácia na čítanie

Ak vás zaujímajú spôsoby ako sprevádzať ľudí pri riešení ich osobných či pracovných dilem, ako im pomôcť premýšľať o riešeniach, skúste knihu "Koučovanie podľa pyramídy".

Kniha je pre ľudí z praxe, ktorí hľadajú zrozumiteľný a jasný návod, o ktorý sa môžu oprieť vo svojich prvých mesiacoch/rokoch vedenia koučovacích rozhovorov. Nesnažíme sa pokryť celú problematiku koučovania a ukázať jej hĺbku, sústreďujeme sa skôr na to, čo môže pomôcť, čo najširšiemu okruhu ľudí osvojiť si osobitosť vedenia transformačných rozhovorov, aby ich manažéri mohli viesť so svojimi zamestnancami, rodičia so svojimi deťmi a kolegovia s kolegami. Aby sa tento nástroj stal dostupným pre čo najviac ľudí bez obáv, že je to veľmi náročné zvládnuť bežnému človeku...aby sa ľudia odvážili...veď zručnosti a majstrovstvo sa budujú praxou...tak ako životné skúsenosti získavame životom, tak koučovacie zručnosti získavame koučovaním... 

Kniha je postavená ako manuál, je jasne členená, ponúka nástroje a príklady, ktorépomôžu rozvinúť nielen zručnosti, ale aj špecifický prístup k svetu a k človeku. 

Nájdete vo všetkých kníhkupectvách aj v e-shope na internete, a aj ako E-book.

Tu je krátke video o tom, čo je transformačný koučing:

https://www.youtube.com/watch?v=s0KO55rWxwY

Koučing v práci manažéra

Pozor! Tento kurz môže zmeniť vaše myslenie.
Za pol roka sa naučíte koučovať na svetovej úrovni. Máme takmer 800 spokojných absolventov. Manažérov, z toho veľkú skupinu HR manažérov, profi koučov, lektorov, trénerov, športovcov, podnikateľov, terapeutov, psychológov, právnikov, lekárov, umelcov...

Pre HR manažéra výborný nástroj ako pomáhať manažérom či špecialistom vo firme, organizácii.

Naučíte sa skutočne koučovať pracovné aj životné témy.
Kurz zameraný na prax. Žiadne nudné prednášky.

Referencie - video tu, dole zrolujte stránku:


Čomu veríme

Veríme, že koučovanie, tak ako ho učíme my, pomáha ľudom nájsť vlastnú silu, vedome robiť vlastné rozhodnutia a slobodne žiť autentický život - ako líder, expert, manželský partner alebo rodič.

artboard%207%20copy@150x

Vyše 500 absolventov

8-klub-koucov

Klub koučov

11-nominacia-na-knihu-roka

Nominácia na knihu roka

12-seminar-zadarmo

Seminár zadarmo

9-pomahajuce-projekty

Pomáhajúce projekty

3-nas-pribeh

Náš príbeh

5-vycvik-vedieme-dve-spolu

Výcvik vedieme dve spolu

2-od-prihlasky-po-certifikat

Od prihlášky po certifikát

6-sprevadzanie-k-certifikacii

Sprevádzanie k certifikácií

4-prijemne-prostredie

Príjemné prostredie

10-referencie

Referencie

1-co-je-koucing

Čo je koučing

13-mame-viziu

Máme víziu