Koučovanie podľa pyramídy

Východisková paradigma pri koučovaní
Prvým predpokladom, ktorému veríme je, že každý z nás má v živote nejaký vplyv na akúkoľvek situáciu, v ktorej sa ocitne. Vždy máme možnosť voliť svoju reakciu na stav vecí, v ktorých sme.
Ďalším predpokladom je, že každý človek má potenciál ktorý možno ďalej rozvíjať a aj prirodzenú tendenciu k rastu.
Cieľom konkrétneho rozhovoru je zaoberať sa konkrétnym problémom alebo situáciou, ktorá koučovaného znepokojuje alebo trápi a nájsť najbližší, aspoň malý krok, ktorý mu môže pomôcť situáciu ovplyvniť k lepšiemu.
V koučovaní predpokladáme, že ľudia si skutočne môžu zvoliť, kam bude smerovať ich život...
No a výsledok koučovacieho rozhovoru sa deje v živote, a o to v koučovacom rozhovore ide. Aby klientovo konanie zodpovedalo jeho zámerom, hodnotám a cieľom. Aby vedel, čo naozaj chce dosiahnuť a v súlade s tým konal.
Aj v situáciách, keď sa nám zdá, že sme bezmocní, máme možnosť nájsť svoj priestor vplyvu a rozhodnúť sa. Ak máme vplyv, máme aj zodpovednosť. Uvedomenie a prijatie vlastnej zodpovednosti za svoj život, za situáciu v súkromnom alebo pracovnom vzťahu, v kariére a práci, býva v koučovaní prelomové. Vždy, keď prijmeme zodpovednosť, uvedomíme si aj svoju silu – už nie sme bezmocní. Oberá nás to o možnosť nadávať na iných (rodičov, manželského partnera, šéfa, kolegov, vládu atď.) a tiež nám to dáva možnosť uvedomiť si, že konať alebo nekonať, je vec nášho rozhodnutia a akt slobodnej vôle.
Vždy keď prijmeme zodpovednosť, uvedomíme si aj svoju silu...