Osobný koučing

Osobný koučing

Kouč môže pracovať s jednotlivcom, tomu sa zvyčajne hovorí osobný koučing, alebo s tímom (tímový koučing) alebo so skupinou (skupinový koučing).

Osobný koučing pátra po jedinečnej dileme klienta.

Pre osobný koučing najťažšia časť je identifikovať, čo je vlastne dilema, ktorú  klient rieši:, preto je osobný koučing a každý rozhovor je jedinečný. Keď niekto príde ku koučovi s témou, že má konflikty so šéfom a je nešťastný vo svojej práci – ešte vôbec nevieme, čo koučovaný rieši: chce sa vedieť so šéfom asertívne porozprávať? Chce zmeniť zamestnanie? Chce sa vedieť vyrovnať so šéfovými náladami? Chce pracovať na nejakej svojej zručnosti, aby lepšie vyhovel požiadavkám svojho šéfa?  A ešte veľa ďalších možností. Klient väčšinou sám nevie, čo je jadro jeho ťažkostí a je úlohou osobného koučingu pomôcť koučovanému nájsť uvedomenie o jadre jeho dilemy.


Čo robí kouč v osobnom koučingu?

Dôležité je, že ani kouč nevie, čo je pre klienta dobré – kouč pátra spolu s klientom a kladie špecifický druh otázok. Nie sú to otázky, v ktorých si pýta informácie, ktoré by mu pomohli „diagnostikovať“ klienta. Sú to otázky, pomocou ktorých si klient sám ujasňuje, čo vlastne chce inak a ako to inak má vyzerať, alebo podľa čoho zistí, že problém je vyriešený alebo cieľ dosiahnutý. Koučing je osobný aj v tom, že v rozhovor sa týka tej osoby, ktorá sa s koučom rozpráva a toho, čo ona sama môže urobiť alebo ovplyvniť. Osobný koučing nie je o tom, ako by veci mali byť objektívne lepšie, keby sa iní ľudia správali inak, alebo okolnosti boli iné. Koučing je osobný v tom, že hľadá čo môže ovplyvniť koučovaný a kvôli čomu by sa „mal namáhať“.

Čo je cieľ osobného koučingu?


Cieľom osobného koučingu je nájsť uvedomenie o tom, čo klient skutočne v danej situácii potrebuje, možnosti, ktoré má a nakoniec definovať, čo urobí aby sa pohol zo situáciu, ktorá sa mu nepáči. Cieľom osobného koučingu je nájsť konkrétny, vykonateľný čin, ktorý urobí koučovaný a ktorý zmení, alebo začne meniť jeho situáciu.

Novinky

Na tomto mieste uverejňujeme všetko čo máme nové - nápady, zážitky, blogy, otvorenie nového kurzu, foto z ukončenia kurzu, veci čo sa týkajú koučingu a aj čo sa netýkajú - skrátka čím práve žijeme

Koučing v praxi manažéra

Poznáte tie hodnotiace rozhovory z minulosti s nadriadenými, kedy sú na vás smerované otázky typu: „Ako hodnotíte vami dosiahnuté výsledky? Kde vidíte svoje rezervy? V čom sa chcete zlepšiť a rozvíjať?“, proste sebahodnotenie s nadriadeným v priamom prenose. Mnohým prebehne v hlave myšlienka o nevyhnutnom prežití tejto povinnej jazdy, lebo vo finále z toho osoh a pridaná hodnota zo strany nadriadeného nebude.

Teraz ako manažér uvažujem takto: A čo tak byť „challenging“  (ako sa hovorí v korporátnom svete) v tomto rozhovore? Mne sa napríklad osvedčilo kladenie niektorých koučovacích otázok: „ Čo konkrétne odo mňa očakávaš pri svojom rozvoji? Čo bude pre teba znakom, že si sa posunul/a v tejto oblasti?“ ...Tieto otázky sú napomocné pre obe strany, aby sme sa vyhli frázovým odpovediam a tvorbe mylných interpretácií odpovedí...takto vo svojej manažérskej práci využíva koučing dnes už úplne automaticky manažérka v medzinárodnej korporácii a absolventka výcviku Biznis koučingu Adriana R.S.

Budeme veľmi radi, ak sa podelíte so svojimi skúsenosťami z praxe...

V akých situáciách vy, ako manažéri využívate namiesto rád či príkazov koučovacie otázky, intervencie, prístup?...

Aké situácie v práci riešite s ľuďmi v tíme a zišlo by sa vám niekoľko rád, tipov...

Ďakujeme že ste nám vyzdieľali pohľady z vašej praxe...👩👩👦👦👩👧

Inšpirácia na čítanie

Ak vás zaujímajú spôsoby ako sprevádzať ľudí pri riešení ich osobných či pracovných dilem, ako im pomôcť premýšľať o riešeniach, skúste knihu "Koučovanie podľa pyramídy".

Kniha je pre ľudí z praxe, ktorí hľadajú zrozumiteľný a jasný návod, o ktorý sa môžu oprieť vo svojich prvých mesiacoch/rokoch vedenia koučovacích rozhovorov. Nesnažíme sa pokryť celú problematiku koučovania a ukázať jej hĺbku, sústreďujeme sa skôr na to, čo môže pomôcť, čo najširšiemu okruhu ľudí osvojiť si osobitosť vedenia transformačných rozhovorov, aby ich manažéri mohli viesť so svojimi zamestnancami, rodičia so svojimi deťmi a kolegovia s kolegami. Aby sa tento nástroj stal dostupným pre čo najviac ľudí bez obáv, že je to veľmi náročné zvládnuť bežnému človeku...aby sa ľudia odvážili...veď zručnosti a majstrovstvo sa budujú praxou...tak ako životné skúsenosti získavame životom, tak koučovacie zručnosti získavame koučovaním... 

Kniha je postavená ako manuál, je jasne členená, ponúka nástroje a príklady, ktorépomôžu rozvinúť nielen zručnosti, ale aj špecifický prístup k svetu a k človeku. 

Nájdete vo všetkých kníhkupectvách aj v e-shope na internete, a aj ako E-book.

Tu je krátke video o tom, čo je transformačný koučing:

https://www.youtube.com/watch?v=s0KO55rWxwY

Koučing v práci manažéra

Pozor! Tento kurz môže zmeniť vaše myslenie.
Za pol roka sa naučíte koučovať na svetovej úrovni. Máme takmer 800 spokojných absolventov. Manažérov, z toho veľkú skupinu HR manažérov, profi koučov, lektorov, trénerov, športovcov, podnikateľov, terapeutov, psychológov, právnikov, lekárov, umelcov...

Pre HR manažéra výborný nástroj ako pomáhať manažérom či špecialistom vo firme, organizácii.

Naučíte sa skutočne koučovať pracovné aj životné témy.
Kurz zameraný na prax. Žiadne nudné prednášky.

Referencie - video tu, dole zrolujte stránku:


Čomu veríme

Veríme, že koučovanie, tak ako ho učíme my, pomáha ľudom nájsť vlastnú silu, vedome robiť vlastné rozhodnutia a slobodne žiť autentický život - ako líder, expert, manželský partner alebo rodič.

artboard%207%20copy@150x

Vyše 500 absolventov

8-klub-koucov

Klub koučov

11-nominacia-na-knihu-roka

Nominácia na knihu roka

12-seminar-zadarmo

Seminár zadarmo

9-pomahajuce-projekty

Pomáhajúce projekty

3-nas-pribeh

Náš príbeh

5-vycvik-vedieme-dve-spolu

Výcvik vedieme dve spolu

2-od-prihlasky-po-certifikat

Od prihlášky po certifikát

6-sprevadzanie-k-certifikacii

Sprevádzanie k certifikácií

4-prijemne-prostredie

Príjemné prostredie

10-referencie

Referencie

1-co-je-koucing

Čo je koučing

13-mame-viziu

Máme víziu