Pozitívne myslenie

Ľudia, ktorí myslia prirodzene pozitívne sú nielen šťastnejší, ale aj zdravší a dožívajú sa vyššieho veku. Čo to však znamená, myslieť pozitívne? Máme sa tváriť, že nemáme problémy, že náš nefungujúci vzťah je perfektný a náš manipulatívny kolega je fajn kamoš? To by nám k tomu šťastiu až tak nepomohlo.

Čo pozitívne myslenie nie je?

Pozitívne myslenie neznamená zatvárať oči pred realitou, ktorej čelíme. Pozitívne myslenie sa sústreďuje na to, čo sa dá, nie na to, čo sa nedá. Ak chceme nejakú situáciu riešiť, je užitočné, ak vnímame fakty a nezatvárame oči pred nepríjemnou realitou. Súčasne riešeniu nepomôže ak v danej situácii zotrváme v sebaľútosti a lamentáciách, prečo sa to deje práve nám a ako veľmi to je zlé a nespravodlivé a čo ďalšie zlé sa nám ešte môže prihodiť.

Pozitívne myslenie v koučovaní

Pozitívne myslenie, ktoré používame pri koučovaní, sa sústreďuje predovšetkým na pozitívne  sformulovanie klientovho cieľa. Kouč sa pýta v zmysle „Čo chcete namiesto toho, čo nechcete? Alebo „Ako by to vyzeralo, keby bol problém vyriešený? S akým riešením, by ste boli spokojný?“ Formulácia a vizualizácia želaného stavu je jednou so základných koučovacích zručností. Keď klient vie, ako vyzerá riešenie jeho situácie, tak sa mu ľahšie hľadajú kroky, ktoré ho tam dostanú. Ak sa chcete naučiť klásť sami sebe a ľuďom okolo seba otázky, ktoré im umožnia  rozvíjať ich pozitívne myslenie a nachádzať skôr to, čo sa dá, než to, čo sa nedá, môžete sa prihlásiť na Biznis koučing výcvik alebo na Life koučing výcvik, ktoré vyučujú zručnosť viesť koučovací rozhovor na medzinárodnej úrovni.

To znamená, že na nič negatívne nemôžem ani pomyslieť? 

To že sa občas posťažujeme a ponadávame si je celkom užitočné „vypustenie pary“ ale nevedie k zlepšeniu situácie a keď sa deje príliš často, je vyslovene škodlivé, lebo kam zameriame pozornosť, to zaberie kapacitu našej mysle a keď v nej máme len to negatívne, tak tam „nie je miesto“ na to pozitívne a celý svet nám pripadá hroznejší a mi sami sebe bezmocnejší. Ak máte tendenciu myslieť skôr negatívne, môžete skúsiť zdokonaľovať svoju schopnosť predstavovať si, ako vyzerá stav, keď problém nie je. Tak si vypestujete pozitívne myslenie.

Novinky

Na tomto mieste uverejňujeme všetko čo máme nové - nápady, zážitky, blogy, otvorenie nového kurzu, foto z ukončenia kurzu, veci čo sa týkajú koučingu a aj čo sa netýkajú - skrátka čím práve žijeme

Koučing v praxi manažéra

Poznáte tie hodnotiace rozhovory z minulosti s nadriadenými, kedy sú na vás smerované otázky typu: „Ako hodnotíte vami dosiahnuté výsledky? Kde vidíte svoje rezervy? V čom sa chcete zlepšiť a rozvíjať?“, proste sebahodnotenie s nadriadeným v priamom prenose. Mnohým prebehne v hlave myšlienka o nevyhnutnom prežití tejto povinnej jazdy, lebo vo finále z toho osoh a pridaná hodnota zo strany nadriadeného nebude.

Teraz ako manažér uvažujem takto: A čo tak byť „challenging“  (ako sa hovorí v korporátnom svete) v tomto rozhovore? Mne sa napríklad osvedčilo kladenie niektorých koučovacích otázok: „ Čo konkrétne odo mňa očakávaš pri svojom rozvoji? Čo bude pre teba znakom, že si sa posunul/a v tejto oblasti?“ ...Tieto otázky sú napomocné pre obe strany, aby sme sa vyhli frázovým odpovediam a tvorbe mylných interpretácií odpovedí...takto vo svojej manažérskej práci využíva koučing dnes už úplne automaticky manažérka v medzinárodnej korporácii a absolventka výcviku Biznis koučingu Adriana R.S.

Budeme veľmi radi, ak sa podelíte so svojimi skúsenosťami z praxe...

V akých situáciách vy, ako manažéri využívate namiesto rád či príkazov koučovacie otázky, intervencie, prístup?...

Aké situácie v práci riešite s ľuďmi v tíme a zišlo by sa vám niekoľko rád, tipov...

Ďakujeme že ste nám vyzdieľali pohľady z vašej praxe...👩👩👦👦👩👧

Inšpirácia na čítanie

Ak vás zaujímajú spôsoby ako sprevádzať ľudí pri riešení ich osobných či pracovných dilem, ako im pomôcť premýšľať o riešeniach, skúste knihu "Koučovanie podľa pyramídy".

Kniha je pre ľudí z praxe, ktorí hľadajú zrozumiteľný a jasný návod, o ktorý sa môžu oprieť vo svojich prvých mesiacoch/rokoch vedenia koučovacích rozhovorov. Nesnažíme sa pokryť celú problematiku koučovania a ukázať jej hĺbku, sústreďujeme sa skôr na to, čo môže pomôcť, čo najširšiemu okruhu ľudí osvojiť si osobitosť vedenia transformačných rozhovorov, aby ich manažéri mohli viesť so svojimi zamestnancami, rodičia so svojimi deťmi a kolegovia s kolegami. Aby sa tento nástroj stal dostupným pre čo najviac ľudí bez obáv, že je to veľmi náročné zvládnuť bežnému človeku...aby sa ľudia odvážili...veď zručnosti a majstrovstvo sa budujú praxou...tak ako životné skúsenosti získavame životom, tak koučovacie zručnosti získavame koučovaním... 

Kniha je postavená ako manuál, je jasne členená, ponúka nástroje a príklady, ktorépomôžu rozvinúť nielen zručnosti, ale aj špecifický prístup k svetu a k človeku. 

Nájdete vo všetkých kníhkupectvách aj v e-shope na internete, a aj ako E-book.

Tu je krátke video o tom, čo je transformačný koučing:

https://www.youtube.com/watch?v=s0KO55rWxwY

Koučing v práci manažéra

Pozor! Tento kurz môže zmeniť vaše myslenie.
Za pol roka sa naučíte koučovať na svetovej úrovni. Máme takmer 800 spokojných absolventov. Manažérov, z toho veľkú skupinu HR manažérov, profi koučov, lektorov, trénerov, športovcov, podnikateľov, terapeutov, psychológov, právnikov, lekárov, umelcov...

Pre HR manažéra výborný nástroj ako pomáhať manažérom či špecialistom vo firme, organizácii.

Naučíte sa skutočne koučovať pracovné aj životné témy.
Kurz zameraný na prax. Žiadne nudné prednášky.

Referencie - video tu, dole zrolujte stránku:


Čomu veríme

Veríme, že koučovanie, tak ako ho učíme my, pomáha ľudom nájsť vlastnú silu, vedome robiť vlastné rozhodnutia a slobodne žiť autentický život - ako líder, expert, manželský partner alebo rodič.

artboard%207%20copy@150x

Vyše 500 absolventov

8-klub-koucov

Klub koučov

11-nominacia-na-knihu-roka

Nominácia na knihu roka

12-seminar-zadarmo

Seminár zadarmo

9-pomahajuce-projekty

Pomáhajúce projekty

3-nas-pribeh

Náš príbeh

5-vycvik-vedieme-dve-spolu

Výcvik vedieme dve spolu

2-od-prihlasky-po-certifikat

Od prihlášky po certifikát

6-sprevadzanie-k-certifikacii

Sprevádzanie k certifikácií

4-prijemne-prostredie

Príjemné prostredie

10-referencie

Referencie

1-co-je-koucing

Čo je koučing

13-mame-viziu

Máme víziu