Učíme len koučing a učíme ho dobre
Medzinárodná federácia koučov, najväčšie svetové teleso združujúce profesionálnych koučov. Má takmer 30 tisíc členov, profesionálnych koučov v 120 krajinách. Pôsobí ako nezávislé certifikačné teleso a určuje štandardy profesionálneho koučovania na celom svete.Podmienkou členstva je minimálne 60 hodín špecificky koučovacieho vzdelávania, uznaného ICF. www.coachfederation.org
Slovenská pobočka ICF (International Coach Federation), Medzinárodnej federácie koučov. Podmienkou členstva je najskôr sa stať členom medzinárodného ICF (International Coach Federation). Združuje viac ako 70 profesionálnych koučov na Slovensku a organizuje miestne akcie pre svojich členov a propagáciu koučingu v širšej verejnosti.
Rozhovor alebo séria rozhovorov, v ktorom kouč vedie rozhovor tak, aby koučovaný uvažoval o svojej dileme/probléme /cieli inak, ako uvažuje bežne. Počas tohto uvažovania si koučovaný ujasňuje svoje postoje, hodnoty a zámery a volí spôsoby správania, ktorú sú s nimi v súlade, tak aby sa jeho realita menila podľa jeho zámerov.
Rozhovor trvajúci väčšinou 60 až 90 minút. Cieľom koučovacieho rozhovoru je pomôcť koučovanému uvedomiť si, čo je v danej veci pre neho dôležité a nájsť čin alebo sériu činov, ktoré povedú k vylepšeniu situácie alebo dosiahnutiu cieľa. Úlohou kouča nie je poskytnúť rady ale umožniť koučovanému sformulovať si čo je pre neho dôležité a ako môže všetko svoje vzdelanie, schopnosti a skúsenosti použiť tak, aby si vytváral takú pracovnú a životnú realitu, akú si želá.
Séria rozhovorov, rozložená v čase, cieľom ktorej je pomôcť koučovanému definovať jeho hodnoty zámery a ciele a konkrétne kroky, ktoré bude vykonávať, aby zmenil svoju realitu podľa vlastných zámerov. Takýto proces zvyčajne trvá 6 až 12 mesiacov, počas ktorých sa koučovaný stretáva s koučom približne raz mesačne. Na začiatku procesu môžu byť stretnutia častejšie na konci procesu menej časté.
Keď manažér používa koučovacie zručnosti pri práci so svojimi podriadenými. Niektorí manažéri majú so svojimi podriadenými pravidelné hodinové rozhovory, kde svojich talentovaných podriadených vedú k tomu aby si sami sformulovali svoje ciele (kariérne, rozvojové, projektové) alebo vlastnú cestu k stanoveným cieľom v pracovnej oblasti. Iní používajú skôr operatívne koučovanie – krátke 5- 10 minutové série otázok pátrajúcich po najefektívnejšej ceste ako vyriešiť problém s ktorým pracovník prišiel alebo sformulovať cieľ, ktorý treba v danej situácii dosiahnuť.
Slovenská asociácia koučov. Slovenská organizácia združujúca koučov na Slovensku. Podmienkou členstva je minimálne 60 hodín špecificky koučovacieho vzdelávania. Úzko spolupracuje s ICF Slovak chapter a uznáva ten istý etický kódex.
Osoba, ktorá dokáže viesť koučovací rozhovor. Externí kouči sú tí, ktorých si firmy najímajú, aby ako nezainteresovaní experti viedli rozhovory s manažérmi rôznych úrovní a pomohli im „upratať si v hlave“. Interní kouči pôsobia vnútri firiem a ich práca býva kombinovaná s trénovaním a mentoringom juniornejších zamestnancov. Life kouči alebo životní kouči bývajú profesionálni kouči, ktorých si ľudia najímajú väčšinou súkromne, keď riešia nejaké prelomové obdobie vo svojom živote, alebo jednoducho chcú zmenu.
ICF (International Coach federation) ako nezávislé certifikačné teleso udeľuje certifikáciu koučom na troch úrovniach:
ACC – Associate Certified Coach, min 100 hodín praxe po absolvovaní ICF schváleného výcviku
PCC – Profesional Certified Coach , min 500 hodín praxe po absolvovaní ICF schváleného výcviku
MCC – Master Certified Coach, min 2500 hodín praxe po absolvovaní ICF schváleného výcviku
Kľúčové koučovacie kompetencie alebo Core Competencies – ICF definovalo jedenásť kompetencií, zručností, podľa ktorých prebieha profesionálne koučovanie. Takýmito kompetenciami sú napríklad aktívne počúvanie, schopnosť byť prítomný v danom momente bez predpokladov a posudzovania, schopnosť dávať spätnú väzbu, schopnosť vytvárať u klienta uvedomenie a podobne. Certifikované výcviky učia ako viesť koučovací rozhovor za prítomnosti týchto kompetencií.
Označenie ICF schváleného výcviku použiteľného pri predlžovaní certifikácie. Tieto výcviky nebývajú vhodné pre začiatočníkov, lebo predpokladajú, že ten kto prichádza už vie koučovať a hľadá len možnosti ďalšieho rozvoja.
Výcvik akreditovaný ako ACSTH je určený pre dlhodobé výcviky – od úplných začiatočníkov, po pokročilých koučov. Toto je výcvik, ktorý butete potrebovať, keď sa chcete stať medzinárodne certifikovaným koučom.
Koučovanie, ktoré prebieha zvyčajne ako rozhovor jedného kouča s jedným klientom, zamerané na životné témy ako je plánovanie svojej životnej cesty, výber kariéry, vzťahové problémy, pocit vyhorenia alebo pocit, že človek je v slepej uličke, príprava na veľké životné rozhodnutia – zmena kariéry, vstup do záväzného vzťahu alebo vystúpenie z neho, vzťahy k rodičom alebo deťom a podobne.
Koučovanie vo firemnom prostredí, ktoré prebieha zvyčajne ako rozhovor jedného kouča s jedným klientom, zamerané na riešenie pracovných dilem, zvyšovanie osobnej efektivity, hľadanie rovnováhy medzi pracovným výkonom a osobnou regeneráciou, identifikáciu projektových alebo kariérnych priorít alebo riešenie konfliktov na pracovisku.
Koučovanie celého tímu naraz na tému, ktorá sa týka tímu ako celku a tímovej spolupráce – dosahovanie cieľov, formulácia vízií, vzťahové ťažkosti-atmosféra v tíme. Ide o sprevádzanie tímu tak, aby sa tím sám dohodol, čo bude ďalej robiť a ako.
Na tomto mieste uverejňujeme všetko čo máme nové - nápady, zážitky, blogy, otvorenie nového kurzu, foto z ukončenia kurzu, veci čo sa týkajú koučingu a aj čo sa netýkajú - skrátka čím práve žijeme
Veríme, že koučovanie, tak ako ho učíme my, pomáha ľudom nájsť vlastnú silu, vedome robiť vlastné rozhodnutia a slobodne žiť autentický život - ako líder, expert, manželský partner alebo rodič.