Koučovanie podľa pyramídy

2. 12. 2020

Koučovanie je jemná práca, ktorá nemá presne stanovený postup či návod, riadi sa však jasne definovanými koučovacími kompetenciami. Základným pravidlom je, že kouč neposkytuje rady a návody, neučí klienta nejakým zručnostiam, neodovzdáva mu vlastné skúsenosti a nevedie ho smerom, o ktorom predpokladá že je pre klienta ten “správny”. V koučovaní učí človek sám seba. Objavuje v sebe to, o čom doposiaľ nevedel, že má a kouč ho pritom sprevádza, podporuje a povzbudzuje rôznymi koučovacími intervenciami. Na to, tak ako na iné profesie, sú potrebné určité zručnosti. Koučovací proces je niečo podobné, ako keď sme sa ako bábätká učili chodiť. Hovoril nám snáď  niekto, čo presne máme robiť? Dostávali sme návody, ako klásť nohy, držať rovnováhu a prenášať váhu? Aké dlhé kroky robiť, ako sa pritom cítiť, či čo všetko si pritom všímať? Na nič také si zrejme nepamätáme… Iba nás sprevádzali, niekedy nás pri tom držali, dávali oporu, niekedy nás zas nechali ísť samých a skúšať to... Čo je však z toho učenia najdôležitejšie, že nám nikto nehovoril, že chodenie je náročná vec, že tam treba zapájať veľké množstvo svalov, koordinovať ich vzájomne, a že sa obávajú či to vôbec zvládneme… Nikto nespochybňoval našu spôsobilosť začať chodiť. Bolo samozrejmé, že začneme chodiť. A my sme teda ani nemali odkiaľ vedieť, že to je alebo by to malo byť náročné, prípadne nereálne. Takže sme začínali bez tohto nastavenia. Tak sme teda skúšali a skúšali rôznymi spôsobmi vstávať a posúvať sa dopredu, neúnavne a stále sofistikovanejšie. A tešili sa z pokroku. Keď nám niečo pri chôdzi nefungovalo, skúsili sme to inak. Hľadali sme nové cesty a možnosti, ako chodiť pohodlnejšie. Bez pocitu, že je to ťažké, alebo že to nezvládneme. Čiže sme sami seba prirodzene učili a mali radosť, keď sa nám to podarilo. A koučovanie je takýto návrat k prirodzenému učeniu.

V koučovaní objavuje a učí človek sám seba.

Koučovanie je návrat k prirodzenému učeniu.


Viac o koučovaní v knihe "Koučovanie podľa pyramídy"...zrozumiteľný návod ako viesť koučovacie rozhovory a prvá kniha na Slovensku napísaná ako učebnica koučovania.

kúpite vo všetkých kníhkupectvách a aj online tu: 

https://www.pantarhei.sk/knihy/odborna-a-popularno-naucna-literatura/motivacna-literatura/biznis-a-kariera/koucovanie-podla-pyramidy.html?gclid=CjwKCAiA5IL-BRAzEiwA0lcWYkScdJnC0dEeiPENCRP1WhjAtZdc_EuscYkBX-6T5s6_c4RLFHfkRRoCYKsQAvD_BwE

prípadne aj ako e-kniha : https://www.martinus.sk/?uItem=270214

Novinky

Na tomto mieste uverejňujeme všetko čo máme nové - nápady, zážitky, blogy, otvorenie nového kurzu, foto z ukončenia kurzu, veci čo sa týkajú koučingu a aj čo sa netýkajú - skrátka čím práve žijeme

Koučing v praxi manažéra

Poznáte tie hodnotiace rozhovory z minulosti s nadriadenými, kedy sú na vás smerované otázky typu: „Ako hodnotíte vami dosiahnuté výsledky? Kde vidíte svoje rezervy? V čom sa chcete zlepšiť a rozvíjať?“, proste sebahodnotenie s nadriadeným v priamom prenose. Mnohým prebehne v hlave myšlienka o nevyhnutnom prežití tejto povinnej jazdy, lebo vo finále z toho osoh a pridaná hodnota zo strany nadriadeného nebude.

Teraz ako manažér uvažujem takto: A čo tak byť „challenging“  (ako sa hovorí v korporátnom svete) v tomto rozhovore? Mne sa napríklad osvedčilo kladenie niektorých koučovacích otázok: „ Čo konkrétne odo mňa očakávaš pri svojom rozvoji? Čo bude pre teba znakom, že si sa posunul/a v tejto oblasti?“ ...Tieto otázky sú napomocné pre obe strany, aby sme sa vyhli frázovým odpovediam a tvorbe mylných interpretácií odpovedí...takto vo svojej manažérskej práci využíva koučing dnes už úplne automaticky manažérka v medzinárodnej korporácii a absolventka výcviku Biznis koučingu Adriana R.S.

Budeme veľmi radi, ak sa podelíte so svojimi skúsenosťami z praxe...

V akých situáciách vy, ako manažéri využívate namiesto rád či príkazov koučovacie otázky, intervencie, prístup?...

Aké situácie v práci riešite s ľuďmi v tíme a zišlo by sa vám niekoľko rád, tipov...

Ďakujeme že ste nám vyzdieľali pohľady z vašej praxe...👩👩👦👦👩👧

Inšpirácia na čítanie

Ak vás zaujímajú spôsoby ako sprevádzať ľudí pri riešení ich osobných či pracovných dilem, ako im pomôcť premýšľať o riešeniach, skúste knihu "Koučovanie podľa pyramídy".

Kniha je pre ľudí z praxe, ktorí hľadajú zrozumiteľný a jasný návod, o ktorý sa môžu oprieť vo svojich prvých mesiacoch/rokoch vedenia koučovacích rozhovorov. Nesnažíme sa pokryť celú problematiku koučovania a ukázať jej hĺbku, sústreďujeme sa skôr na to, čo môže pomôcť, čo najširšiemu okruhu ľudí osvojiť si osobitosť vedenia transformačných rozhovorov, aby ich manažéri mohli viesť so svojimi zamestnancami, rodičia so svojimi deťmi a kolegovia s kolegami. Aby sa tento nástroj stal dostupným pre čo najviac ľudí bez obáv, že je to veľmi náročné zvládnuť bežnému človeku...aby sa ľudia odvážili...veď zručnosti a majstrovstvo sa budujú praxou...tak ako životné skúsenosti získavame životom, tak koučovacie zručnosti získavame koučovaním... 

Kniha je postavená ako manuál, je jasne členená, ponúka nástroje a príklady, ktorépomôžu rozvinúť nielen zručnosti, ale aj špecifický prístup k svetu a k človeku. 

Nájdete vo všetkých kníhkupectvách aj v e-shope na internete, a aj ako E-book.

Tu je krátke video o tom, čo je transformačný koučing:

https://www.youtube.com/watch?v=s0KO55rWxwY

Koučing v práci manažéra

Pozor! Tento kurz môže zmeniť vaše myslenie.
Za pol roka sa naučíte koučovať na svetovej úrovni. Máme takmer 800 spokojných absolventov. Manažérov, z toho veľkú skupinu HR manažérov, profi koučov, lektorov, trénerov, športovcov, podnikateľov, terapeutov, psychológov, právnikov, lekárov, umelcov...

Pre HR manažéra výborný nástroj ako pomáhať manažérom či špecialistom vo firme, organizácii.

Naučíte sa skutočne koučovať pracovné aj životné témy.
Kurz zameraný na prax. Žiadne nudné prednášky.

Referencie - video tu, dole zrolujte stránku:


Čomu veríme

Veríme, že koučovanie, tak ako ho učíme my, pomáha ľudom nájsť vlastnú silu, vedome robiť vlastné rozhodnutia a slobodne žiť autentický život - ako líder, expert, manželský partner alebo rodič.

artboard%207%20copy@150x

Vyše 500 absolventov

8-klub-koucov

Klub koučov

11-nominacia-na-knihu-roka

Nominácia na knihu roka

12-seminar-zadarmo

Seminár zadarmo

9-pomahajuce-projekty

Pomáhajúce projekty

3-nas-pribeh

Náš príbeh

5-vycvik-vedieme-dve-spolu

Výcvik vedieme dve spolu

2-od-prihlasky-po-certifikat

Od prihlášky po certifikát

6-sprevadzanie-k-certifikacii

Sprevádzanie k certifikácií

4-prijemne-prostredie

Príjemné prostredie

10-referencie

Referencie

1-co-je-koucing

Čo je koučing

13-mame-viziu

Máme víziu