Uryvok z knihy "Koučovanie podľa pyramídy"

V bežnej praxi sa bežne pýtame, aby sme získali nejakú informáciu, overili si niečiu kompetentnosť – napríklad na skúškach, alebo pri pracovných pohovoroch, overili si svoju vlastnú hypotézu.... a človek cíti, že je očakávaná nejaká konkrétna odpoveď...Protim cíti aj to, že môže uspieť aj neuspieť a to vyvoláva vnútornú tenziu...Koučovacie otázky majú iný zámer – kouč sa nepýta, aby získal informácie, na základe ktorých by vedel vyriešiť klientovu dilemu. Ani sa nepýta preto, aby vedel posúdiť, či klient postupuje správne. Kouč sa pýta na významy, aby nasmeroval klientovu pozornosť k hlbšiemu skúmaniu jeho vlastnej reality.
Otázka, ktorá sa nepýta na informáciu, ktorú máme okamžite sformulovanú, ale žiada človeka, aby odpoveď našiel a v danom momente sformuloval, spôsobujenarušenie jeho usporiadaného sveta a vyvoláva potrebu nájsť odpoveď a znova svoj svet usporiadať...To prináša človeku nové uvedomenie a vhľad...viac v knihe napríklad tu:
Knihu odporúčajú mnohí kouči a významní ľudia z biznisu a aj International Coach Federation, Slovak Chapter — združenie profesionálnych koučov.